Skip to Main Content

B'nai Binge Streaming Programming List for January 14 by Laurie Baron

All Times Are Eastern Standard Time

Thursday, January 14

12 pm
Donniele Hartman and Kenneth Weinstein, “From Election to Inauguration and Beyond,” Shalom Hartman Institute and Jewish Federation of Greater Washington, link to program

12 pm
Tulane Chartock, “Caring for the Jewish Refugee Community in Cincinnati,” Wolf Holocaust & Humanity Center and Skirball Museum at Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion, link to program

2 pm
Michael Meyer, “Rabbi Leo Baeck: Living a Religious Imperative in Troubled Times,” Leo Baeck Institute, link to program

2 pm
Talia Levin, Oren Segal, and Eric Ward, “Extremism: What You Need to Know in 2021,” Museum of Jewish Heritage, link to program

3 pm
Joy Ladin, “The Soul of a Stranger: Reading God and Torah from a Transgender Perspective,” Valley Beit Midrash, link to program

3 pm
Jessica Marglin, “Jews and Legal Belonging in the Modern Mediterranean: The Life and Afterlife of Nissim Shamama,”  UCLA Center for Near Eastern Studies and UCLA Leve Center for Jewish Studies, link to program

4 pm
Tal Ben-Shahar, “Growing through Hardship,” American Jewish University, link to program

4 pm
Lina Insana, Shulamit Ottolenghi, Shai Bachar, and Frank London, “Primo Levi: His Life and Work Celebrated through Education and Song,” Jewish Studies Program, University of Pittsburgh, link to program

4 pm
Anthea Butler, Marc Dollinger, Ginna Green, and Susannah Heschel, “From Civil Rights to Anti-Racism,” Forward, link to program

5 pm
Elliot Kulka and Eric Weiss, “Queer Jewish Spiritual Care for Times of Transition,” link to program

6 pm
Eitan Hersh, “Take Action and Make Real Change,” Vilna Shul, link to program

6 pm
Ghil'ad Zuckermann, “Do Israelis Really Speak Hebrew?” Consulate General of Israel to New England and Hebrew Program of Brandeis University, link to program

6:30 pm
Stephanie Butnick, Liel Leibovitz, and Mark Oppenheimer, “The New Jewish Encyclopedia: From Abraham to Zabar’s and Everything in Between,” Temple Emanu-El Streicker Center,  link to program

6:30 pm
Irvin Unger, "Justice, Justice, You Shall Pursue: the Art and Propaganda of Arthur Syzk," Florida Holocaust Museum, link to program

7 pm
Marc Dollinger and Tracie Guy-Decker, “Expanding Frameworks: Black Lives Matter, Antisemitism and Antiracism,” Jewish Museum of Maryland, link to program

7 pm
R. Derek Black, “Rising out of Hatred: The Awakening of a Former White Nationalist,” UJA Federation of New York, link to program

7:30 pm
Sarah Megan Thomas, Lydia Dean Pilcher, and Kristin Wood, “A Call to Spy,” Illinois Holocaust Museum and Education Center, link to program

7:30 pm
Miriam Udel, “In League with the Future: Yiddish Stories for Children and Their Grownups,” Jewish Public Library, link to program

8 pm
Adam Domby, Shmulik Nili, Shari Rabin, and Magda Teter, “The Present Day Uses of the Jewish Past,” Crown Family Center for Jewish and Israel Studies, Northwestern University, link to program

8 pm
Dalia Kandiyoti, “The Converso’s Return: Conversion and Sephardi History in Contemporary Literature and Culture,” Stroum Center for Jewish Studies, University of Washington, link to program

8 pm
Pam Jenoff, “The Diplomat’s Wife,” Dallas Holocaust and Human Rights Museum, link to program

8 pm
Jackie Krentzman, “American Jerusalem: Jews and the Making of San Francisco,” Contemporary Jewish Museum, Webinar Registration - Zoom

8:30 pm
Dahlia Lithwick and Avi Helfand, “Religious Liberty, the Supreme Court, and the Jews,” Shalom Hartman Institute, link to program


More Bnai Binge online programming listings