Skip to Main Content

B'nai Binge Streaming Programming List for February 24 by Laurie Baron

All Times Are Eastern Standard Time

Wednesday, February 24

9:30 am
Deneen Brown and Lynn Williams, “Fighting on Two Fronts; Black Americans Who Served in World War II,” US Holocaust Memorial Museum, link to program

12 pm
Sabine von Mering, Sa’ed Atshan, and Katharina Galor, “The Moral Triangle: Germans, Israelis, and Palestinians,” Schusterman Center for Israel Studies and Center for German and European Studies, Brandeis University, link to program

12 pm
Gary Okihiro, “Oppression and Resistance in America’s World War II Concentration Camps,” Kupferberg Holocaust Center and Wolf Holocaust and Humanity Center, link to program

12 pm
Deborah Starr, “Togo Mizrahi and the Making of Egyptian Cinema.” Jewish Studies Program, Pennsylvania State University, link to program

1 pm
Adam Seipp, “What Did You Do to These People: History, Memory, and the Last Dachau Death March, 1945-1995,” Jewish Studies Center, Hunter College,  link to program       

1 pm
Elena Makarova, “The Artist as Holocaust Heroine: Friedl Dicker-Brandeis,” Holocaust Center, Wagner College, link to program                       

3 pm
Kiril Feferman and Maxim Shrayer, “To Flee or not to Flee? Soviet Jews Face the German Invasion,” Center for Jewish Studies, Harvard University,  link to program

4 pm
Max Gross, “The Lost Shtetl,” Center for Jewish History, link to program

4 pm
Roy Holler, "Multiple Identity Politics: The Passing Narratives of Dahn Ben-Amotz," Jewish Studies Program, Fordham University, link to program

4 pm
Renee Beddouk, Maude Dahme and Renee Fritz, “Hidden Children Share Their Stories,” Holocaust Museum and Cohn Education Center,  link to program

6 pm
Jean Cahan, “Two Concepts of Humanism: Heidegger contra Spinoza,” Harris Center for Judaic Studies, University of Nebraska-Lincoln, link to program

7 pm
Tirzah Firestone, “Healing the Legacy of Rootlessness: Sharing Our Medicine with an Ailing World,” Aleph, link to program

7 pm
Hava Friedman and Josh Zelikovitz, “A Child of Two Worlds: Nimoy, Spock, and the Jewishness of Star Trek,” Jewish Museum of Maryland, link to program

7 pm
Irin Carmon and Shana Knizhnik, “The Notorious RBG: The Life and Times of Ruth Bader Ginsberg,” Maltz Museum of Jewish Heritage, link to program

7 pm
Ryan Porush and David Elcott, “The Passengers,” Haberman Institute for Jewish Studies, link to program

7:30 pm
Irvin Ungar, “Arthur Szyk and the Art of the Haggadah" Bennett Center for Judaic Studies, Fairfield University, link to program

7:30 pm
“Legacy of Jedwabne,” Midwest Center for Holocaust Education, link to program

8 pm
Edward Greenstein, “The Fugitive Hero Stories in the Bible and the Ancient Near East,” Biblical Archeology Society of Northern Virginia, link to program

8 pm
Jan Grabowski, “The Politics of Memory: Holocaust Memory in Poland,” Dallas Holocaust and Human Rights Museum, link to program


More Bnai Binge online programming listings