Skip to Main Content

B'nai Binge Streaming Programming List for October 14 by Laurie Baron

All Times Are Eastern Standard Time

Thursday, October 14

12 pm
Mira Balberg, “Decoding the Mishnah,” Katz Center, University of Pennsylvania, link to program

12 pm
Raida Adon, “Studio Israel,” Hadassah-Brandeis Institute, link to program

12 pm
Jonathan Guariani, “A Diplomatic history of Israel's relations with Oman and Morocco: from covert relations to the Abraham accords,” Azrieli Institute, Concordia University, link to program

1 pm
Sarah Abrevaya Stein, “Family Papers: A Sephardic Journey through the 20th Century,” Institute of Jewish Studies, University College London, link to program

1 pm
Ami Ayalon, “Friendly Fire: How Israel Became Its Own Worst Enemy,” American Jewish University, link to program

1 pm
Jonathan Krasner, “How Camp Ramah Met the Challenges of the 1990s,” Mandel Center for Studies in Jewish Education, Brandeis University, link to program

1:30 pm
Judith Cohen, “Music Among the Crypto-Jews of Portugal: An Almost Vanished World,” Qesher, link to program

2 pm
Svenja Bethge and Zoe Waxman, “ Dance on the Razor’s Edge: Crime and Punishment in the Nazi Ghettos,” Wiener Holocaust Library,   link to program

3 pm
Boris Maftsir, “The Road to Babi Yar,” Classrooms Without Borders, link to program

3:30 pm
Marine Zacharia, Rami Zeedan, Tal Schneider, and Noah Efron, “The New Governing Coalition and Shifts in Israeli Society,” Diller Institute for Jewish Law and Israel Studies, University of California-Berkeley, link to program

4 pm
Yoni Rosensweig, “Abortions and Halacha,” Valley Beit Midrash, link to program

4:30 pm
Irene Shaland, "Global Response to the Holocaust from Europe to Asia: Norway, Sweden, China, and India" Holocaust Resource Center, Kean University, link to program

5 pm
Marina Rustow, “The India Trade, the Global Middle Ages, and the Cairo Geniza,"Marco Institute for Medieval and Renaissance Studies, University of Tennessee,  link to program

6 pm
Dina Danon, “Modernity in the Eastern Sephardi Diaspora: The Jews of Ottoman Izmir,” Center for Jewish Civilization, Georgetown University, link to program

6 pm
Avi Marcovitz, “Exploring Jewish Leadership during the Shoah,” Holocaust Memorial and Tolerance Center of Nassau County, link to program

7 pm
Yaron Ayalon, "Ma'abarot,” Charleston Jewish Filmfest, Jewish Studies, College of Charleston, link to program

7 pm
Mika Ahuvia and Sigal Samuel, “Angels in Ancient Jewish Culture,” Stroum Center for Jewish Studies, University of Washington, link to program

7 pm
Jeffrey Veidlinger, “The Pogroms of 1918–1921 and the Onset of the Holocaust,” Yiddish Book Center,  link to program

7:30 pm
Herbert Kaufman, “Almost Forgotten: The Heroic History of Jews in the American Military,” Gratz College, link to program

7:30 pm
Elissa Slotkin, “Interview,” Jewish Studies, Eastern Michigan University, link to program

8 pm
Hadas Cohen, “Zero Motivation,” Schusterman Center for Judaic and Israel Studies, University of Oklahoma, contact program


More Bnai Binge online programming listings